Kolory CMYK – wydruki.

Tryb kolorów CMYK to z góry określony model barw.  Składa się z czterech podstawowych kolorów. Model taki jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do tworzenia wielobarwnych druków. Wykorzystujemy  go  głównie w drukarni. Z tego modelu barw są drukowane wasze ulotki, plakaty czy też foldery reklamowe. Taki model przestrzeni barw jest również powszechnie stosowany podczas tworzenia grafiki komputerowej.

Nazwa CMYK wzięła się od zestawienia pierwszych liter angielskich nazw głównych składowych barw modelu. Są to: Cyan, Magenta, Yellow, Key colour – blacK. W dosłownym tłumaczeniu, określenie “key colour” oznacza kluczowy, główny kolor. Przyjęło się, że jest nim czarny.

Poszczególne barwy modelu CMYK’u otrzymuje się dzięki łączeniu czterech głównych kolorów przy zastosowaniu odpowiednich proporcji, które uzyskują wartości od 0% do 100%. Farby tego typu są częściowo transparentne, dlatego kiedy nakłada się je na materiał poligraficzny, wartość ich nasycenia może się równać nawet 400%.

Kolory RGB – monitory, ekrany telefonów, telewizor.

Tryb kolorów RGB

Kolory RGB to te, które widzimy na ekranach. Nazewnictwo RGB powstało od  pierwszych liter angielskich nazw kolorów światła: Red, Green, Blue (co oznacza czerwony, zielony, niebieski). Wszystkie użytkowane przez nas ekrany wyświetlają kolor poprzez mieszanie światła o różnej barwie.  Mieszając te trzy kolory w odpowiednich proporcjach widzimy pozostałe, inne kolory, a po wymieszaniu wszystkich tych kolorów światła powstaje widziana przez nas biel. Im wyższa wartość światła tym jaśniejszy kolor, ponieważ mieszamy kolory światła a im więcej światła tym jaśniej.

Grafik komputerowy projektując grafiki przeznaczone do wyświetlania na monitorach (np. do internetu – strony internetowe, prezentacje, filmy) tworzy i zapisuje pliki w trybie kolorów RGB, tak aby wyświetlały się prawidłowo bez zniekształceń. Nie należy zapisanych plików w trybie RGB drukować.  Szybko okaże się, że kolory będą przekłamane, przejaskrawione. Dlatego, do druku – na potrzeby drukarni, używamy odrębnego trybu kolorów – CMYK.

Masz więcej pytań? Napisz do nas.